Vítejte v jedné z nejkrásnějších lokalit Orlických hor, vítejte u Pastvinské přehrady.
V letošním roce je tomu již 84 let, co voda řeky Orlice zalila malebné údolí obce Pastviny.
Rozsáhlou vodní hladinu Pastvinské přehrady si záhy oblíbili rybáři, začali vznikat první chatové osady a objevovat se první rekreanti. Tak vznikla nádherná rekreační oblast okolo Pastvinské přehrady kam každý rok zavítají tisíce návštěvníků.

 

Pastvinská přehrada

Okolí Pastvinské přehrady je kouzelné a proto stojí za shlédnutí. Turistům, kteří se rozhodnou obejít celé přehradní jezero to může trvat více než 4 hodiny a to v případě, že se nezdrží v některé restauraci nebo občerstvení, neboť budou muset urazit zhruba 17 km. Cestu Vám může pomoci zkrátit vláček Pastviňáček, který jezdí okolo přehrady a nejen pro děti může být příjemnou atrakcí. V průběhu jízdy Vám bude vláček vyprávět mnoho zajímavých informací z historie údolní přehrady.  V okolí Pastvinské přehrady si každý najde své vyžití. V teplých letních měsících nabízí přehrada krásné koupání nebo se můžete projet na lodičkách či šlapadlech. Velmi oblíbenou atrakcí jsou také elektrolodě, které si zapůjčíte v některé z půjčoven. Nově zde vzniká také bobová dráha.

Při Vašich výletch se žízně a hladu bát nemusíte, neboť okolo vodní nádrže naleznete několik kvalitních restauračních zařízení. Mezi nejznámější patří Restaurace u Mostu jejíž historie sahá do samotných počátků vzniku Pastvinské přehrady a byla náhradou za přehradou zatopenou hospodu z údolí. 

Na bezpečnost na přehradě dohlíží vodní záchranná služba Pastviny, která také spolupracuje při různých akcích, jež jsou přínosem nejen pro bezpečnost, ale i čistotu na březích, plážích a pod vodou.

Pokud navštívíte Pastviny poprvé a budete potřebovat poradit nebo třeba jen zakoupit turistické známky, navštivte informační centrum, které obec provozuje a kde získáte všechny potřebné informace.

Náhodné fotografie z webu

Ubytování a okolí Pastvinské přehrady

V okolí přehrady Pastviny najdete mnoho ubytovacích zařízení. Penziony, kempy, rekreační areály, tábořiště. Oblíbeným a vyhledávaným způsobem ubytování je také pronájem chaty od soukromých majitelů. Již v roce 1980 bylo v okolí přehrady Pastviny evidováno 364 chat a v roce 1994 již 480. Dnes je chat více než 500 a někteří z jejich majitelů nabízejí možnost chatu si pronajmout. Pronájem chaty v Pastvinách je levný způsob ubytovaní uprostřed malebné přírody Orlických hor. 

Pastviny nejsou jen krásné koupání a  projížďky na lodičkách, ale jejich okolí vybízí k mnoha dalším aktivitám. Velké množství cyklotras a turistických tras Vám umožní poznat  mnoho cílů v okolí. Mezi oblíbené cile patří České Petrovice, přírodní památka Zemská brána s naučnou stezkou, Studenecké skály, kde jsou vyznačeny trasy na lezení i pro začátečníky nebo třeba dělostřelecká tvrz Bouda ve které naleznete Muzeum československého opevnění. 

Teplota vody, průhlednost vody, koeficient obměny a chlorofyl pod hladinou

Podívejte se na stránku s grafickými údaji o různých koeficientech aktuálního stavu vody v nádrži. Kliknout můžete přímo i na graf. Zjistit můžete teplotu vody v nádrži, průhlednost vody (typicky měřeno za období březen až říjen), koeficient obměny vody v nádrži a míru chlorofylu pod hladinou. Všechny grafy jsou pravidelně aktualizovány.

Teplota vody na přehradě Pastviny

(pro zobrazení klikněte na graf)

Webová kamera Pastviny

Online pohled na most Pastvinské přehrady prostřednictvím webové kamery s možností vidět aktuální stav hladiny a část obce. Další online informace z Pastvin, například aktuální teplotu nebo vlhkost vzduchu, naleznete na stránce věnované webové kameře. Kliknutím na obrázek přejdete na tuto stránku. Tato kamera je umístěna v chatové osadě nad mostem, kde můžete najít i několik chat k pronajmutí s podobně úžasným výhledem. 

 

Audio vyprávění o přehradě

Poslechněte si přibližně dvacetiminutové vyprávění o přehradě. Dozvíte se zajímavé informace o Vejdově lípě, o historii, o okolí přehrady a samozřejmě o samotné pastvinské přehradě.